U BiH pet minimalnih plaća za jednu potrošačku/sindikalnu košaricu

smilje njemačka

Kamo je nestala sindikalna košarica?

Sjećate li se još ”potrošačke košarice”, odnosno ”sindikalne košarice”. To je bila mjera kojom su sindikati pratili cijene u maloprodaji. Cijena te košarice je, prema sindikatima, bila mjesečni iznos novca koji je potreban za život prosječnoj četveročlanoj obitelji. Taj se iznos tada uspoređivao s prosječnom plaćom. Obračun sindikalne košarice izvršen je za četveročlanu obitelj čiji su članovi roditelji i dvoje djece školske dobi. To je važno naglasiti iz razloga što u standardnoj košarici nisu uračunati troškovi novorođenčadi. Također, pretpostavka je kako obitelj nema osobni automobil, odnosno koristi se isključivo uslugama javnog prijevoza. Troškovi kulture obuhvaćaju samo jedan obiteljski odlazak u kino, redovito čitanje jednog mjesečnog časopisa i svakodnevno čitanje jednog dnevnog lista. Redovnom košaricom nisu obuhvaćeni troškovi obrazovanja (kupovine školskih knjiga i pribora), njege zdravlja (dodaci prehrani, lijekovi i sl.), godišnjeg odmora i sportskih aktivnosti.

Brine nas što se dogodilo s tom košaricom, kamo je nestala iz medija?

Sjećamo se da je bila redoviti mjesečni gost Dnevnika, a i sve vodeće dnevne novine redovito su informirale građane o tome kakav im je standard određen na temelju cijene košarice. A baš bi sada, kad iz dana u dan poskupljuje gotovo doslovno sve, košarica trebala biti i te kako”medijski atraktivna”.

U BiH pet minimalnih plaća za jednu potrošačku/sindikalnu košaricu

Prosječna plaća u BiH je oko 830 KM (Federalni statistički zavod: 01-2016 / 834 KM) i može podmiriti samo 45% troškova. Najveći jaz između prosječnih plaća i cijene potrošačke košarice u zemljama Balkana je u Bosni i Hercegovini gdje se za vrijednost prosječne plaće može kupiti samo 45% potrošačke košarice, zatim slijedi Hrvatska gdje građanin može u prosjeku kupiti 50% neophodnih proizvoda, pa Crna Gora sa 60%, a građani Srbije za prosječnu plaću mogu kupiti oko 65% osnovnih proizvoda i usluga, rezultati su nedavno provedenih istraživanja. U Bosni i Hercegovini sindikalna/potrošačka košarica stoji nešto više od 1800 KM, dok prosječna neto plaća iznosi tek 830 KM.

Trećina za hranu

Vrijednost minimalne potrošačke košarice čine izdaci za minimum potrebne hrane i bezalkoholnih pića (ovisno o državi, više od 100 prehrambenih artikala), izdaci za minimalno potrebne neprehrambene proizvode i usluge te vrijednost imputirane rente. Samo za troškove prehrane, prema računici iz sindikalne potrošačke košarice, potrebno je, kako se navodi, izdvojiti čak 681 KM, a za stanovanje i komunalne usluge potrebne su dodatne 572 KM. S obzirom na to da u BiH većina zaposlenih prima plaću nižu od službene prosječne, situacija je tim i teža. Pa tako u BiH minimalna neto zarada iznosi oko 370 KM, što znači da zaposleni na minimalcu za jednu mjesečnu sindikalnu potrošačku košaricu moraju raditi pet mjeseci. Prema nekim istraživanjima, više od 70%  zaposlenih u BiH prima plaću nižu od prosječne, dok ih 50% ostvaruje plaću nižu od 611 KM.

Samo najosnovnije

Situacija je još teža s obzirom na to da je Bosna i Hercegovina najsiromašnija zemlja u regiji. Od njenih nešto više od 3,8 milijuna stanovnika, više od pola milijuna je nezaposleno, oko 700.000 građana živi na granici siromaštva, a najnižu mirovinu od 326 KM prima oko 200.000 umirovljenika. Ovo su sve podaci Svjetske banke, Agencije za statistiku BiH, Caritasa Biskupske konferencije u BiH i zavoda za mirovinsko osiguranje. Građani s malim primanjima primorani su kupovati samo najosnovnije životne namirnice, odričući se svega što u ostatku svijeta podrazumijeva neophodna prehrana. Posljedica malih primanja i visokih troškova života je da iz godine u godinu rastu dugovi kućanstava komunalnim poduzećima jer radnici s malim plaćama nemaju dovoljno novca kako bi redovito izmirivali svoje obveze i plaćali režije.

Hoćemo raditi i od rada živjeti!